pałac pałac pałac

Pałac w stylu klasycystycznym wraz z okazałym parkiem powstał w Pęcicach w latach 1808-1809 jako dobra należące do Jana Pawła Sapiehy. Architektem dworu był Fryderyk Albert Lessel, twórca takich budynków jak Pałac Błękitny w Warszawie, dwory Branickich, Morsztynów i Szaniawskich. Zabudowania w Pęcicach prawie doszczętnie uległy zniszczeniu podczas I wojny światowej. Po zakończeniu konfliktu pałac udało się odbudować.
Wówczas na jego attyce pojawił się napis „Jam Dwór Polski. Co Walczy Mężnie i Strzeże Wiernie”. Na terenie folwarku znajdują się inne zabytkowe zabudowania, starsze od samego Dworu. Do niedawna w pałacowym parku widoczne były ruiny po karczmie. Zachowały się pochodząca z 1785 roku rządcówka, stajnia i spichlerz.

Imponujących rozmiarów park krajobrazowy wokół pałacu Sapiehów zaprojektował Jan Chrystian Szuch, królewski ogrodnik Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na powierzchni ponad 24 ha znajdziemy m.in. 250-letnie wiązy szypułkowe oraz lipę drobnolistną, będącą pierwowzorem dla herbu gminy. Wiek drzewa szacowany jest na ponad 400 lat, obwód pnia lipy liczy przekracza 7 metrów. Podobnie jak młodsze wiązy stanowi chroniony prawem pomnik przyrody. Aktualnie park z dworem stanowią własność prywatną.

Address

Address:

Gmina Michałowice, Pęcice, ul. Pęcicka

GPS:

52.156325084409, 20.846611724854