Placówka z bogatą historią i tradycją. Powstała w 1935 r., ale swoją działalność mogła rozwinąć dopiero po zakończeniu II wojny światowej i dzięki wsparciu Marii Dąbrowskiej, która w testamencie przekazała swój dom na bibliotekę. W siedzibie przy ul. Kraszewskiego można zwiedzać pokój pisarki, jej ulubione pomieszczenie w całym domu. Znajdują się tam oryginalne biurko-sekretarzyk, a w gablocie kapelusz, laska, okulary, kalendarz i farby. Ściany ozdobione są obrazkami wykonanymi przez pisarkę. Przed budynkiem znajduje się ławeczka z rzeźbą Marii Dąbrowskiej. Dla słynnej pisarki Komorów miał być tylko miejscem letniego wypoczynku, a okazał się domem i twórczym azylem. Działka i dom przy obecnej ulicy Józefa Ignacego Kraszewskiego 3 (wówczas ul. Słowackiego 7) stały się własnością Marii Dąbrowskiej w 1956 r. Początkowo służyły jako cel chwilowej ucieczki od gwaru stolicy, jednak autorka „Nocy i dni” w końcu zdecydowała przenieść się w to miejsce na stałe. Tu tworzyła, tu spacerowała z ukochanym psem Dylem, tu spotykała się z przyjaciółmi. Jej literacki duch do dziś patronuje wielu przedsięwzięciom w całej gminie. Imię Marii Dąbrowskiej noszą główna ulica w Komorowie i miejscowy Zespół Szkół Ogólnokształcących.
Ignacego Kraszewskiego 3 05-806 Komorów
Pałac w stylu klasycystycznym wraz z okazałym parkiem powstał w Pęcicach w latach 1808-1809 jako dobra należące do Jana Pawła Sapiehy. Architektem dworu był Fryderyk Albert Lessel, twórca takich budynków jak Pałac Błękitny w Warszawie, dwory Branickich, Morsztynów i Szaniawskich. Zabudowania w Pęcicach prawie doszczętnie uległy zniszczeniu podczas I wojny światowej. Po zakończeniu konfliktu pałac udało się odbudować. Wówczas na jego attyce pojawił się napis „Jam Dwór Polski. Co Walczy Mężnie i Strzeże Wiernie”. Na terenie folwarku znajdują się inne zabytkowe zabudowania, starsze od samego Dworu. Do niedawna w pałacowym parku widoczne były ruiny po karczmie. Zachowały się pochodząca z 1785 roku rządcówka, stajnia i spichlerz. Imponujących rozmiarów park krajobrazowy wokół pałacu Sapiehów zaprojektował Jan Chrystian Szuch, królewski ogrodnik Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na powierzchni ponad 24 ha znajdziemy m.in. 250-letnie wiązy szypułkowe oraz lipę drobnolistną, będącą pierwowzorem dla herbu gminy. Wiek drzewa szacowany jest na ponad 400 lat, obwód pnia lipy liczy przekracza 7 metrów. Podobnie jak młodsze wiązy stanowi chroniony prawem pomnik przyrody. Aktualnie park z dworem stanowią własność prywatną.
Gmina Michałowice, Pęcice, ul. Pęcicka
Dla wytrawnych wędkarzy to wymarzone miejsce. Ciche, kameralne, kilka minut drogi od serca gminy. W Smugu żyją szczupaki, okonie, amury i karpie. Akwenem opiekuje się Klub Wędkarski z Nowej Wsi, który kilka razy w roku urządza tu zawody w rozmaitych kategoriach i technikach. Członkowie Klubu regularnie zarybiają staw, dbają o zachowanie odpowiednich warunków i czystość tego miejsca. Dzięki temu zdarza się, że na drugim końcu wędki znajdzie się nawet metrowy sum.
W tym samym czasie, co Dwór Polski, w Pęcicach powstaje kościół parafialny pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Budowla w stylu klasycystycznym jest zaprojektowana przez Chrystiana Piotra Aignera. a zosta- je wzniesiona w latach 1825–1832. Fundatorem jest Antoni Korwin-Bieńkowski, właściciel okolicznych dóbr. W czasie I wojny światowej kościół zniszczono. Wnętrze i wyposażenie obiektu nie przetrwa tego konfliktu. Spalona została także dzwonnica. Szkody udaje się naprawić w latach 20-tych ubiegłego wieku. II wojna światowa nie odbija się już tak dramatycznie na murach świątyni. Odwiedzając kościół, warto zwrócić uwagę na ołtarz z dwoma obrazami. Przedstawiają one Wniebo- wstąpienie Pańskie. Obrazy były darem Leona Popławskiego, dziedzica Pęcic. W nawie bocznej znajduje się wizerunek Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Malunek na desce pochodzi z XVII wieku. Kruchta kościoła kryje dwa nagrobki: Andrzeja Chądzyńskiego (zm. 1632) i Barbary z Pomianowskich Rafałowi- czowej (zm. 1834).
Gmina Michałowice, Pęcice, ul. Parkowa
Naturalną zieloną granicą gminy Michałowice są lasy mieszane z dominacją sosen, świerków i dębów. Turyści chętnie korzystają ze szlaków, który wytyczono z uwzględnieniem najciekawszych krajobrazowo miejsc w tych zielonych zakątkach. Przez cały rok można spotkać ram miłośników spacerów, wycieczek rowerowych i nordic walkingu, zaś zimą – narciarstwa biegowego.
Niepowtarzalny klimat Komorów zawdzięcza połączeniu zabytkowej zieleni, wyjątkowego układu urbanistycznego i kameralnej willowej zabudowy z okresu międzywojennego. Jednym z najpiękniejszych miejsc na mapie gminy jest aleja Marii Dąbrowskiej. W honorowym miejscu, po obu stronach głównej ulicy Komorowa, zobaczyć można 500-metrowy szpaler dostojnych lip drobnolistnych i kasztanowców. Latem zachwycają zielenią, zimą zaś dokładnie widać ich potężne rozmiary. Aleja stanowi zabytek przyrody. Kolejnego nie trzeba szukać daleko. Tuż za rogiem ciągnie się aleja Starych Lip, z wiekowymi drzewami po obu stronach. Łącznie na terenie całego Komorowa pod ochroną konserwatora znajduje się 300 starych drzew.
Gmina Michałowice, al. Marii Dąbrowskiej
Na terenie, który obecnie służy lecznicy, niegdyś swój dwór mieli kolejni właściciele okolicznych dóbr. Miejsce służyło im jako letnia rezydencja. W 1900 r. drewniane zabudowania zastąpiło okazałe, murowane sanatorium, stylem przypominające pałac. W latach 50-tych ubiegłego wieku budynek przeszedł radykalną zmianę. Zniknęły wieżyczki, ornamenty i zdobienia, a bryłę znacząco uproszczono. W takiej postaci przetrwał do dziś. Jedynym śladem szlacheckich korzeni tego miejsca jest obecnie okazały park, w którym spotkać można klony, jawory, akacje, jesiony, kasztanowce i lipy.
Gmina Michałowice, Pęcice, ul. Sanatoryjna
Zabytkowy podworski park w sercu Reguł. W zachował się w nim stary drzewostan, który daje schronienie rozmaitym gatunkom ptaków. W parku funkcjonuje świetlica, będąca miejscem spotkań mieszkańców. Nieopodal znajduje się strefa rekreacji, z której chętnie korzystają zarówno młodsi, jak i starsi.
Gmina Michałowice, Reguły
Początek XIX wieku to narodziny kolejnego okazałego obiektu na terenie dzisiejszej gminy Michałowice. W 1807 roku powstaje murowany pałac w Helenowie. Nazwa obiektu prawdopodobnie pochodzi od imienia siostry pierwszego właściciela, hrabiego Tadeusza Ostrowskiego. Projekt architekta Jakuba Kulickiego pół wieku później zostanie powiększony dla nowych właścicieli przez Henryka Markoniego. Po rozbudowie przetrwa w prawie nietkniętej formie do czasów współczesnych. W pałacowym parku znajdują się liczne rzeźby, a wśród nich obelisk poświęcony pamięci poległych w czasie I wojny światowej. W połowie XIX wieku zabudowania pałacowe i rozległy park trafiają w ręce Potockich. U schyłku swego życia, w latach 30-tych XX wieku hrabia Jakub Potocki zdecydował o przekazaniu całego majątku na rzecz Fundacji przy Instytucie Radowym w Warszawie. Plany pokrzyżował wybuch II wojny światowej. We wrześniu 1939 r. dwór trafia w ręce wojsk hitlerowskich. Początkowo służył jako szpital, następnie jako rezydencja komendanta niemieckiego nazistowskiego obozu przejściowego w Pruszkowie. Po wojnie we dworze utworzono „Dom Wypoczynkowy Ministerstwa Obrony Narodowej”. Obecnie obiekty w Helenowie służą jako Ośrodek Reprezentacyjny MON.
Gmina Michałowice, Helenówek
Miejsce pamięci katastrofy lotniczej, w której zginęli polscy i rumuńscy oficerowie. Jesienią 1926 r. do Warszawy przybyła rumuńska misja wojskowa. Celem wizyty był zakup polskich bombowców „Żubr”, wówczas jednych z najlepszych tego typu maszyn na świecie. 7 listopada z Okęcia wystartował prototyp „Żubra” P-30 BII z polsko-rumuńską załogą. W drodze powrotnej na lotnisko samolot spadł w Michałowicach. Rozbił się w miejscu, gdzie znajduje się pomnik. Zginęło dwóch Polaków: pilot Jerzy Rzeźnicki i technik Jerzy Szrajer oraz dwóch oficerów rumuńskich mjr Michał Pantusi i kpt. Roman Popesku. Według świadków, samolot rozpadł się w powietrzu. Przyczyną katastrofy była awaria skrzydła, w wyniku której odpadł silnik.
Michalowice, ul. Rumunska 22
II wojna światowa pozostawiła na terenie gminy Michałowice ważny ślad. Jednym z najistotniejszych miejsc pamięci historycznej jest pomnik Żołnierzy Armii Krajowej, zwany także mauzoleum. Powstał w miejscu, w którym 2 sierpnia 1944 r. powstańcy z IV Oddziału Ochota natknęli się na niemieckie wojsko podczas odwrotu ze stolicy. W potyczce życie straciło 31 Polaków. Spoczęli w tym samym miejscu, w którym bohatersko walczyli. Pozostali powstańcy zostali pojmani i wymordowani. Ku ich pamięci w tym miejscu organizowane są uroczystości rocznicowe.
W przeszłości wchodziły w skład majątku szlacheckiej rodziny Sapiehów. Obecnie są obiektem pożądania dla wytrawnych wędkarzy. Rozciągają się przy północno-zachodniej granicy gminy, na styku z Pruszkowem. Ich ekosystem podlega ochronie konserwatorskiej ze względu na liczne siedliska zwierząt, w tym zagrożonych gatunków ptaków, a także tradycyjnie prowadzoną gospodarkę rybacką.
Gmina Michałowice, Pęcice
Pomnik znajduje się w miejscowości Opacz-Kolonia. Poświęcony jest żołnierzom AK z podchorążówki 3. kompanii rejonu „Jaworzyn” VII Obwodu „Obroża”, którzy zostali rozstrzelani przez Niemców 6 marca 1944 roku. Sześciu podchorążych odbywało tego dnia ćwiczenia pod okiem dowódcy ppor. Mieczysława Godlewskiego. Na skutek donosu zostali ujęci i rozstrzelani na miejscu przez niemiecką żandarmerię.
Opacz-Kolonia, Michałowice
Dar rzeki Utraty dla tej części gminy. Akwen o powierzchni 6 ha pełni rolę zbiornika retencyjnego, ale dla mieszkańców i turystów jest po prostu dobrym miejscem do wypoczynku. U jego brzegu znajduje się skwer z placem zabaw, stołami piknikowymi i altanką. Choć w samym zalewie nie można się kąpać, to i tak jest to idealne miejsce na rodzinny piknik. W dobrym towarzystwie i przy pięknej pogodzie można tu spędzić cały dzień, rozkoszując się widokiem wody. Jesienią i wiosną zalew zmienia się w królestwo ptaków. Można tu spotkać łabędzie i kilka gatunków kaczek, w tym cyraneczki, krzyżówki i głowienki. Warto przyjrzeć się szczególnie tym ostatnim, ponieważ odznaczają się niezwykłymi umiejętnościami nurkowania. W przeciwieństwie do swoich kaczych koleżanek z zalewu w Komorowie potrafią zanurzyć się nawet kilka metrów poniżej tafli wody.
Gmina Michałowice, Komorów
Na terenie Gminy Michałowice firma P.T. INTER-MEDIA sp. z o.o. w wybranych lokalizacjach dostarcza szybkie łącze i nielimitowany dostęp do sieci WiFi. Aby móc skorzystać z usługi, na urządzeniu należy wybrać wśród dostępnych sieci WiFi – ptim.pl – Darmowy Internet, a następnie zapoznać się z regulaminem. Po jego zaakceptowaniu będzie można połączyć się z bezpłatnym internetem.
Sokołów, ul. Wspólnoty Wiejskiej
Reguły, ul. Aleja Powstańców Warszawy 1
Komorów, ul. Kolejowa
Michałowice, ul. 11 Listopada
Granica, ul. Poprzeczna
Opacz-Kolonia, Ryżowa 90
Reguły, ul.Wiejska
Komorów, ul. Kaliszany 18